Main Menu

Pstryk! I potwory spod łóżka znikają

Każdy wie, jak przydatne są wieczorami i nocą dodatkowe lampki przy łóżku. Gdy górne oświetlenie jest zbyt jaskrawe, by stworzyć intymny nastrój w sypialni, szczególnie doceniamy delikatne światło, jakie dają lampy na szafkach nocnych. Ten typ oświetlenia pełni jednak także szereg innych funkcji: na przykład umożliwia wieczorną lekturę lub wczesną pobudkę do pracy w zimowy poranek – tak, by nie przerywać snu pozostałym domownikom.

Od jakiegoś czasu istnieją na rynku rozwiązania odpowiadające na potrzeby nawet tych najmłodszych użytkowników lamp. Wydawałoby się, że najzwyklejsze oświetlenie przy łożku, takie, z jakiego korzystają dorośli, w zupełności wystarczy nawet dzieciom – ale nie zawsze. Standardowe lampy mogą być zbyt jaskrawe. Tymczasem wiele dzieci potrzebuje oświetlenia przez całą noc – nie ze względów praktycznych, ale raczej emocjonalnych. Na przeciw tym potrzebom wychodzą lampki nocne dziecięce. Czym różnią się od tradycyjnych lamp nocnych?
Przede wszystkim dają delikatne, miękkie światło, które nie przeszkadza w czasie snu. Gdy dziecko przebudzi się w nocy, widzi dobrze znaną przestrzeń własnej sypialni. Jednocześnie oświetlenie nie jest na tyle intensywne, by przeszkodzić w ponownym zaśnięciu.
Lampki nocne dziecięce dają najmłodszym członkom rodziny nieocenione poczucie bezpieczeństwa. Każdy rodzic wie, jak wyczerpujące może być usypianie dziecka – zarówno niemowlęcia, jak i przedszkolaka. Ten wieczorny rytuał może być szczególnie trudny, jeśli dziecko z jakichś względów boi się ciemności. Przy delikatnym świetle płynącym z ulubionej lampki wyjście mamy czy taty z pokoju przestaje być tak dramatyczne.

Jak wyglądają takie lampki nocne? Dziecięce odpowiedniki nocnego oświetlenia odbiegają od tradycyjnego wyobrażenia o tych elementach dekoracji wnętrz. Prędzej przypomną ulubioną postać z bajki, niż abażur na nóżce przy babcinej wersalce. Do wyboru mamy obecnie wiele kolorów, kształtów i wzorów dziecięcych lampek nocnych, nadających się do bezpiecznego używania nawet w łóżeczkach dla niemowląt – dobre jakościowo lampy dla najmłodszych się nie nagrzewają, są pozbawione okablowania i mogą stać się dla dziecka ulubioną zabawką.
Forma lampek nocnych dziecięcych dla dzieci starszych również nie jest oczywista. Lampka nocna to coraz rzadziej postawiona na szafce przy łóżku święcąca ozdoba pokoju. Tę rolę przejmują na przykład lampki zawieszone na ścianach, w kształtach tradycyjnych, ale nie tylko – mamy obecnie do wyboru lampki między innymi w kształcie chmurki, księżyca czy słoneczka.
Lampki nocne dziecięce dają odrobinę spokoju również rodzicom. Mogą oni bez zapalania górnego światła zajrzeć do swoich pociech i upewnić się, że ich skarby śpią spokojnie.


Comments are Closed