Main Menu

Internetowe katalogi firm

lista-katalogi-firm

Podobnie jak wiele innych, tradycyjnych źródeł informacji, takich jak encyklopedie czy przewodniki, katalogi firm przeniosły się w ostatniej dekadzie do internetu. Zasadnicza treść pozostaje w tym przypadku ta sama, jednak zestawienia przedsiębiorstw stał się dzięki temu bardziej przystępne, zarówno pod względem finansowym (już nie musimy kupować wydań książkowych), jak samej dostępności – skoro witryny dzieli od użytkownika odległość wyciągnięcia reki, czy raczej jednego wyszukiwania w Google. Dodatkową korzyścią jest fakt, że ich tworzenie nie wymaga już zużycia ogromnych ilości panieru i tuszu, co oszczędza nie tylko portfel wydawcy, ale i środowisko naturalne. Katalogi powstają dzięki działaniu różnych podmiotów, które można podzielić na dwie grupy.

Pierwsza – to firmy, dla których prowadzenie katalogu jest podstawową formą działalności komercyjnej (zysk wydawcy pochodzi głównie z publikowanych w nich reklam oraz dodatkowych usług, np. pomocy w pozycjonowaniu treści). Najważniejszym w Polsce jest Panorama Firm, stworzona przez szwedzkie przedsiębiorstwo Eniro w 1992 r., dostępna zarówno w formie książkowej jak i witryny internetowej. Oprócz niej funkcjonuje pokaźna ilość konkurencyjnych spisów, tworzonych teraz głównie w internecie. Należą do nich takie strony, jak odi.pl, katalogfirm.pl czy ikatalogfirm.pl, oraz wyróżniający się popularnością portal Zumi.pl. Normą jest, że za samo umieszczenie nadesłanego wpisu nie pobiera się od przedsiębiorcy opłat, choć niektóre serwisy oferują odpłatne opcje zaawansowane, np. opis w językach obcych, materiały graficzne.

Druga grupę katalogów firm tworzą te, które powstają niejako przy okazji głównej działalności ich wytwórcy. Na przykład portal informacyjny wspierambiznes.pl oferuje swoim użytkownikom bardzo wygodny w użyciu zestawienie przedsiębiorstw działających w Polsce. Niektóre samorządy miejskie tworzą internetowe katalogi o zasięgu lokalnym, dostępne z portalu urzędu miejskiego, przykładem tu może być Zabrze lub Białystok.


Comments are Closed