Main Menu

Materiały do produkcji skarpet. Czy 100% bawełny rzeczywiście takie dobre?

Dziś słów kilka o produkcji skarpet. Jakich materiałów używają producenci skarpet? Czy skarpety 100% bawełny to faktycznie taki cud, miód i orzeszki jak obiecuje producent skarpet? Czy włókna sztuczne to faktycznie samo zło? Zapraszam do przeczytania!
Nieprzerwanie królującym w produkcji skarpet materiałem jest bawełna. Wytwarzana jest ona z włókien pochodzących z rośliny o tej samej nazwie. Bawełna jest bardzo dobrym materiałem do produkcji skarpet, ponieważ posiada świetne właściwości chłonne, co sprawia, że stopy w bawełnianych skarpetach nie pocą się tak bardzo, jak w tych z ogromną ilością włókien sztucznych. Jednak, skarpety w stu procentach bawełniane już takie cudowne nie są. Bawełna przede wszystkim bardzo się rozciąga, łatwo się zniekształca oraz długo schnie. Skarpety 100 % bawełny po dwóch-trzech praniach nadają się do kosza. Każdy godny polecenia producent skarpet wie, że dodatki włókien sztucznych i syntetycznych mają za zadanie zmniejszyć odczuwalność wad bawełny i sprawić, że skarpety nie będą tak długo schły oraz będą dobrze układać się na stopie, nie zsuwając się z niej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby włókien innych niż bawełna było w skarpecie maksymalnie 30 %, a najlepiej koło dziesięciu. Inaczej zamiast polepszyć właściwości naszych skarpet, możemy je tylko pogorszyć, ponieważ w skarpetach z za dużą ilością dodatków sztucznych, takich jak elastan, akryl czy poliamid, stopa bardzo się poci.
Kolejnym materiałem, którym z pewnością nie pogardzi żaden producent skarpet, jest wiskoza bambusowa. Skarpety z niej wyprodukowane bardzo dobrze chłoną wilgoć, są biodegradowalne, a w dodatku posiadają działanie antybakteryjne.
Jedwab jest dość drogim i mało popularnym w świecie skarpet materiałem, dlatego mało który producent skarpet decyduje się na wywarzanie skarpetek z tego właśnie materiału. Jedwabne skarpety to symbol elegancji i swego rodzaju luksusu.
Skarpety wełniane są niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o skarpety na okres zimowy. Wełna świetnie zatrzymuje ciepło. Ja sama uwielbiam w zimowy, chłodny wieczór założyć grube, wełniane skarpety, jest mi wtedy tak cieplutko w stopy… Należy jednak pamiętać, że wełna lubi wywoływać alergie, a niewłaściwie prana- kurczy się.
Teraz czas na materiały syntetyczne. Najpopularniejszy z nich to poliester. Bardzo szybko wysycha, jednak bardzo słabo chłonie wilgoć.
Akryl, „podróbka bawełny”, to niekwestionowane zło, jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju swetry, skarpety i tak dalej. Ten materiał bardzo ciężko chłonie wodę, a oprócz tego nie wykazuje prawie żadnych właściwości termoizolacyjnych, w ubraniach wykonanych z niego, człowiekowi jest najzwyczajniej w świecie zimno. Akryl nie robi jednak krzywdy w małych ilościach i każdy szanujący swoich klientów producent skarpet stosuje tylko niewielkie domieszki akrylu.
Lycra, nigdy nie jest wykorzystywana do produkcji samodzielnie. Jest ona jedynie dodatkiem, gwarantującym skarpetom, rajstopom itd. elastyczność.
Nylon to materiał, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, oraz szybko schnie.(Next News) »Comments are Closed