Main Menu

Nie taki straszny psychiatra. Katowice nie mają złych lekarzy.

Choroba psychiczna to nie wyrok, choć wielu osobom tak się wydaje. Psycholodzy i neurolodzy dowodzą, że z każdym z nas jest coś nie tak. Wynika to ze względów środowiskowych, społecznych, rodzinnych, partnerskich. Dlatego tak bardzo jest potrzebny psychiatra. Katowice z pewnością są pełne pasjonatów i dobrych lekarzy, którzy będą traktowali pacjentów profesjonalnie. W innym wypadku dobrze jest zmienić lekarza,

U kogo występują zaburzenia psychiczne?
Są we wszystkich społeczeństwach i kulturach. Obecnie aż kilkanaście procent ludzi cierpi na różne zaburzenia psychiczne. Są to m.in. depresje, nerwice, psychozy, zaburzenia osobowości, uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, zaburzenia zachowania i emocji u dzieci i młodzieży, zaburzenia pamięci u osób dorosłych,

Jak wyleczyć zaburzenia psychiczne?
Na to pytanie odpowie każdy psychiatra. Katowice i Śląski Uniwersytet Medyczny mają dużą czytelnię i bibliotekę z wartościowymi książkami o tematyce medycznej. Wielu dotyczy dziedziny psychiatrii i neurologii, czyli to, co na pewno wiąże się z zaburzeniami.
Zaburzenia leczy się za pomocą farmakoterapii i psychoterapii.

Jakie czynniki wpływają na rozwój i pogłębianie chorób psychicznych?
Czynniki biologiczne. To w genach zawarta jest odporność na stres, nadmierna wrażliwość skłonność do bałaganiarstwa, perfekcjonizm. Istotne są również czynniki środowiskowe (psychospołeczne), czyli wpływ otoczenia na każdego z nas. Bywa tak, że tragedia dziecięca – wyśmiewanie przez kolegów i koleżanki – już na zawsze pozostanie szramą na sercu i nie będzie pozwalała cieszyć się życiem.

Kiedy brać leki?
Kiedy zostanie zaburzona równowaga w układach: noradrenergicznym, gabaergicznym, dopaminergicznym, serotoninergicznym. Pojawiają się wtedy nieznośne, trudne do wytrzymania objawy: zaburzenia myślenia, spostrzegania, snu, odczuwania, lęki, wahania nastroju.

Czy warto iść do psychiatry, jeśli nie jest się chorym psychicznie?
Można iść. To nowe doświadczenie, przełamanie stereotypów i tabu, ale także możliwość poznania samego siebie. Nieprawidłowe jest myślenie, jaki to straszny jest psychiatra. Katowice są pełne mądrych lekarzy, którzy co roku wychodzą ze szkół medycznych i krzywdzący jest strach i nienawiść do lekarzy zdrowia psychicznego. Psychiatra nie będzie miał dla nasz czasu, to warto poprosić go o skierowanie lub polecenie do psychologa, żeby u niego móc przepracować urazy z przeszłości i do psychoterapeuty.


Comments are Closed