Orteza stawu skokowego

Orteza, co to jest?
Ortezą nazywamy rodzaj aparatu ortopedycznego stabilizującego i usztywniającego stawy, zachowując je w jednej i tej samej pozycji. Ortezy spełniają podobną funkcję jak gips, jednak w przeciwieństwie do niego są lekkie i nie utrudniają tak poruszania. W ortopedii orteza używana jest jako alternatywa dla gipsu, wtedy gdy w ocenie chirurga występują okoliczności uprawniające do zamiany.
Podstawowym elementem usztywniającym w ortezie są poduszki powietrzne lokowane pomiędzy warstwami tkaniny. Miękkie elementy wykończeniowe ortezy chronią ciało przed otarciami. Orteza wykonana jest ze specjalistycznych materiałów przepuszczających powietrze z wysoką zdolnością odprowadzania wilgoci. Zdolności kompresyjne ortezy utrzymują stałą temperaturę wokół stawu. Produkuje się je w różnej rozmiarówce, dlatego nie stanowi problemu dopasowanie jej do określonej postury pacjenta.
Ze względu na konstrukcję – wyróżniamy ortezy:
- sztywne
- półsztywne
- elastyczne
Ze względu na funkcje – wyróżniamy ortezy:
- kompresyjne
- stabilizujące
- kompensacyjne
- korekcyjne
Kiedy stosuje się ortezę?
Głównym zadaniem ortezy jest stabilizacja kończyn czy grup mięśni. Ortezą unieruchamia się niesprawny staw odciążając go, ale nie wypaczając jednocześnie prawidłowej pozycji ciała, orteza dokonuje jej korekty. Dzięki temu nawet długotrwałe jej noszenie nie ma negatywnego wpływu na pozostałe mięśnie, stawy czy kościec. Dlatego mogą być stosowane również do leczenia dysfunkcji neurologicznych, reumatycznych czy w trakcie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych.
Orteza stawu skokowego
Orteza stawu skokowego stabilizuje go, unieruchamia oraz zabezpiecza przed ewentualnymi nowymi urazami. Stosuje się ją podczas rehabilitacji po urazach skręcenia czy złamaniach stawu skokowego, po przebytym urazie ścięgna Achillesa a także do leczenia zmian zwyrodnieniowych stawu skokowego.
Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku można zastosować ortezę. Taką decyzję powinien podjąć lekarz specjalista: ortopeda, neurolog, fizjoterapeuta, reumatolog czy traumatolog. Lekarz również dobiera najlepszy rodzaj ortezy dostosowany do konkretnego przypadku oraz określa czas i intensywność stosowania. Ważnym tutaj elementem w podejmowaniu decyzji jest cel dla zastosowania ortezy. Czy obciążenie nią stawu skokowego ma mieć jedynie znaczenie profilaktyczne, czy też lecznicze lub korekcyjne. Należy również wziąć pod uwagę, stopień zaawansowania schorzenia i jego rodzaj. Aby odpowiednio dobrać ortezę lekarz musi również wziąć pod uwagę wagę pacjenta.
Artykuł o podobnej tematyce:
Related News

Wszy na pościeli – ile mogą przetrwać i jak skutecznie zwalczać wszawicę w domu?
Wszawica to problem, który może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, statusu społecznego czyRead More

Jak efektywnie odblokować nerw kulszowy?
Masz niestety sporo doświadczeń w związku z tym kłopotem zdrowotnym? Doskonale wiesz, czym cechuje sięRead More
Comments are Closed