Main Menu

Patent żeglarski – niezbędnik tegorocznych wakacji

Patent żeglarski – niezbędnik tegorocznych wakacji

Najpopularniejszymi sportami wodnymi na wakacje są pływanie oraz żeglarstwo. Nie da się szybko ani łatwo nauczyć pływać i żeglować. Jednak to pływanie jest bardziej dostępnym zajęciem. W każdym większym mieście znajduje się kryty basen, a i w niektórych rejonach da się pływać w jeziorach. Wystarczy tylko letnia woda, chęci i instruktor, który zadba, byś nie zrobił sobie krzywdy w początkach pływania.
Z żeglarstwem sprawa nie jest taka prosta. Przede wszystkim, potrzebujesz dokumentu uprawniającego do żeglowania po różnych wodach. To patent żeglarski.

Jak go zdobyć?

Musisz zdać egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności i mieć ukończone 14 lat. Dostajesz wtedy uprawnienia do żeglowania po wodach śródlądowych, zatem Mazury są twoje. Jeśli masz większe aspiracje, musisz mieć już skończone 18 lat. Możesz walczyć wtedy o patent jachtowego sternika morskiego. Jak nazwa sugeruje, będzie mógł pływać po morzu, jednak tylko w nielicznych, bezpieczniejszych rejonach.
Żeby zostać kapitanem jachtowym – czyli osiągnąć największe uprawnienia – musisz zdać egzamin teoretyczny i odbyć co najmniej 6 rejsów po wodach morskich. Nie jest to łatwe zadanie, jednak możliwe do zrealizowania.
Patent żeglarski kształtem przypomina dowód osobisty.

Jakie są korzyści?

Zabawa. Możliwość poznania nowych, interesujących ludzi. Stawienie czoła przeciwnościom i walka z własnymi słabościami. Nowe doświadczenia i punkty do wymienienia w CV.

Zdecydowanej większości wystarcza tytuł żeglarza jachtowego lub jachtowego sternika morskiego. Jeśli nie kuszą cię niebezpieczne i trudne warunki na Morzu Bałtyckim, nie zmuszaj się. Na wakacje wystarczy patent żaglowy o najmniejszych uprawnieniach. Pamiętaj, że do osiągnięcia celu jest potrzebna determinacja, ale i dobra zabawa. Nie ma sensu robić czegoś, co się nam nie podoba. Nie ma też sensu męczyć się po to, by komuś zaimponować. Żeglarze na jachtach udowadniają, że trzeba być pasjonatem, by realizować się w tej dziedzinie sportowej i rekreacyjnej. Nic tak nie szlifuje charakteru jak żeglarstwo.


Comments are Closed