W jaki sposób można ocieplić poddasze?

Wiele osób, urządzając czy budując swój pierwszy dom, zastanawia się, jaką metodę ocieplenia poddasza wybrać i czym się przy tym wyborze kierować. Przede wszystkim, ocieplanie należy zacząć wtedy, gdy budynek jest w stanie surowym zamkniętym, inaczej nasze działania nie będą miały sensu. Przyjrzymy się dwóm materiałom, które można wykorzystać do termicznej izolacji poddasza.
Wełna mineralna
Wełna mineralna odznacza się dużą sprężystością, dzięki czemu można sprawnie wypełniać przestrzeń znajdującą się pomiędzy drewnianymi elementami dachowej konstrukcji. Podstawową zaletą wełny jest niepalność, toteż w razie pożaru ochroni ona dach przez rozprzestrzenianiem się ognia. Wykonanie izolacji wełną mineralną zajmuje od kilku do kilkunastu dni, 2 osoby są w stanie wykonać około 50m² izolacji dziennie (pracując przez 8 h), w zasadzie ta metoda ocieplania nie stwarza ograniczeń instalacyjnych – do trudno dostępnych miejsc należy dopasować odpowiedzi rodzaj materiału (http://www.alfapianka.pl/ocieplenie-poddasza/). Współczynnik przewodnictwa ciepła [W/mK] równy jest 0,024-0,0398. W czasie aplikacji wełny należy dociskać ją dokładnie i tak manewrować, by nie powstały żadne mostki termiczne, co przy różnych drobnych konstrukcjach może być nieco utrudnione. Wełna, co warto wiedzieć przed kupnem, nie przylega bezpośrednio co ściany i do jej montażu należy użyć dodatkowych elementów (na przykład sznurka). Jeśli chodzi o największą wadę tego materiału, z pewnością jest to woda: po nasiąknięciu wełna zmniejsza swoje właściwości termoizolacyjne.
Pianka PUR
Pianka Pur zyskuje ostatnio dużą popularność. W razie pożaru zwęgla się tylko jej pierwsza warstwa, co skutecznie chroni inne obszary przed ogniem. Poliuretan jest materiałem, który nie wywołuje alergii, ponieważ się nie pyli, z powodzeniem zatem można go stosować w pomieszczeniach przeznaczonych do przechowywania żywności, na pewno nie wpłynie to na nią destrukcyjne. Piankę aplikuje się dość szybko – 2 osoby mogą wykonać około 250m² izolacji dziennie (przez 8 h pracy). Metoda natrysku jest na tyle niezawodna, że środek może zakryć nawet najdrobniejsze zakamarki i luki, nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia mostków termicznych. Nasiąkliwość pianki PUR jest równa ok. 0,5kg/m², to sprawia, że jej właściwości izolacyjne nie pogarszają się na przestrzeni czasu i może nam ona służyć długie lata. Pianka jest także odporna na występowanie pleśni (przed czym zabezpiecza drewno) i korozji (przed czym zabezpiecza metal). Dalej, materiał ten bezpośrednio przylega do powierzchni, nie ma więc potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi.
Wprowadzenie: http://scandservice.com.pl/wykorzystanie-izolacji-natryskowych-w-praktyce/
Related News

Jak zadbać o płyty tarasowe? Kilka prostych kroków
Płyty tarasowe to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród inwestorów, którzy marzą o tarasie robiącym wrażenie.Read More

Szukaj drewna na Śląsku? Z TimberTrade znajdziesz najlepsze oferty w jednym miejscu!
Budowa domu, altany, tarasu, a może realizujesz własny projekt? Niezależnie od tego, czy jesteś inwestoremRead More
Comments are Closed