Main Menu

Złącza kablowe – najważniejszy element instalacji elektrycznej

Elektryczność odgrywa wielką rolę w życiu każdego człowieka. Obecnie egzystencja bez niej wydaje się niemożliwa. O powstawaniu elektryczności laik mógł się dowiedzieć jedynie na lekcjach fizyki. Poza tym mało kto wie, jak działa prąd.
Dlatego też i termin złącza kablowe wydaje się czarną magią dla niezorientowanego w temacie.

Do czego są wykorzystywane?
Wykorzystywane są do rozdziału energii elektrycznej, pomiaru energii. Zabezpieczają przed skutkami zwarć i przeciążeń w sieciach kablowych niskiego napięcia. Umożliwiają, by niskie napięcie odeszło od trasy kablowej i zasiliło odbiorcę przy pomocy wewnętrznej linii zasilającej. Są tak naprawdę najważniejszymi elementami kablowej sieci elektrycznej.

Gdzie można je znaleźć?
Na zewnętrznych ścianach budynków w łatwo dostępnych miejscach. Są schowane w skrzynkach lub wnękach ścian zewnętrznych. Mogą być też w wersji wolnostojącej lub zamontowane w elewacji budynku. Ważne jest, by dolna część skrzynki lub wnęki znajdowała się co najmniej 15 cm od poziomu terenu. Nie jest to wysoko, dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim oznaczeniu tego miejsca. W budynkach jednorodzinnych złącza kablowe muszą być kontrolowane przez szafkę pomiarową. Jej obecność jest wymagana przez dostawców prądu. W takich przypadkach pojawia się jeszcze wewnętrzna linia zasilająca, biegnąca między szafką pomiarową a tablicą rozdzielczą.

Pamiętaj o bezpieczeństwie
Złącza kablowe i cała instalacja elektryczna stanowią szczególne zagrożenie dla dzieci. Dlatego tak ważne jest, by edukować pociechy. Nauczać, że nie mogą bawić się gniazdkami kontaktowymi, kuchenkami elektrycznymi czy właśnie instalacją. Współcześnie zapałki są tylko jednym procentem zagrożeń, jakie mogą czyhać na dzieci. Dorośli również muszą uważać. Samowola i pewność siebie mogą doprowadzić do tragedii. Z elektrycznością nie należy igrać.
W razie problemów z instalacją elektryczną nie można samemu eksperymentować, jeśli nie mamy doświadczenia w sprawach związanych z elektrycznością. W razie kłopotów należy wezwać elektryka.

http://www.elbig.com.pl/pages/rozdzielnice-elektryczne.php


Comments are Closed